گلستانه ارقام پارسیان|های‌تک

شبکه تلگرام با وجود کارایی و قدرت بالا و همچنین محبوبیت بسیار دارای مشکلاتی از قبیل باز نشدن عکس و فیلم می باشد.اما با تمامی مشکلات راه کارهایی در تلگرام وجود دارند که می توان به...

حل مشکل باز نشدن عکس و فیلم در تلگرام

  

شبکه تلگرام با وجود کارایی و قدرت بالا و همچنین محبوبیت بسیار دارای مشکلاتی از قبیل باز نشدن عکس و فیلم می باشد.اما با تمامی مشکلات راه کارهایی در تلگرام وجود دارند که می توان به راحتی مسایل پیش آمده را حل کرد.

مشکل باز نشدن فیلم و عکس در تلگرام

شبکه اجتماعی تلگرام با وجود امکانات و دسترسی آسان به یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی مخصوصا در ایران تبدیل شده است و کمتر کسی را می توان یافت که با وجود داشتن گوشی هوشمند برنامه تلگرام را نصب نکرده باشد.اگر شما هم از فعالان کانالهای تلگرام  بوده باشید پس از مدتی کار کردن با مشکل باز نشدن عکسها و ویدئو ها مواجه شده و به دنبال چاره خواهید بود.
اگر از کاربران فعال این شبکه اجتماعی باشید و در کانال ها و گروه های متعددی عضو باشید ممکن است با مشکل باز نشدن تصاویر و ویدئوها مواجه شده باشید که امری مختل کننده در تلگرام به حساب می آید. در صورتی که دچار چنین مشکلی شوید تنها قادر به مطالعه پیام های متنی خواهید بود و هیچ کدام از عکس ها و ویدئوها برای شما باز نخواهند شد. 
بسیاری از کاربران در این هنگام تصور می کنند که مشکل می تواند از سرعت پایین اینترنت باشد اما کاربری که دچار این مشکل باشد با بالاترین سرعت های موجود نیز موفق به مشاهده تصاویر و ویدئوها نخواهد شد. 
لذا این گزارش را برای شما کاربران عزیز آماده کرده ایم تا در صورتی که با این مشکل عجیب دست و پنجه نرم می کنید قادر به رفع آن و استفاده بدون دردسر از تلگرام باشید. 

در ادامه ابتدا به توضیح مختصر دلایل عمده ای که می تواند باعث این مشکل شود خواهیم پرداخت و سپس در همان بخش نیز آموزش رفع آن را به شما ارائه خواهیم کرد. البته قبل از شروع تاکید می کنیم که ابتدا تلگرام خود را به آخرین نسخه آپدیت کنید چرا که در برخی مواقع، دلیل بروز این مشکل، بروز نبودن اپلیکیشن شما خواهد بود و با انجام بروزرسانی، مشکل مذکور رفع خواهد شد. 

تذکر:قبل از انجام هر کدام از روش ها، برای اطمینان بیشتر ارتباط اینترنت خود را قطع کنید و همچنین در صورت امکان بهتر است با مراجعه به Setting>Application Manager>Telegram  این برنامه را Force Stop )توقف اجباری) کنید.

دلیل اول :کش (Cache)(حافظه پنهان)

مهمترین و محتمل ترین دلیلی که می تواند باعث چنین مشکلی در تلگرام شما شود مباحث مربوط به کش در تلگرام است. هرچه تعداد گروه ها و کانال هایی که در آن ها عضو هستید بیشتر باشد، به همان میزان نیز تعداد عکس ها و ویدئوهایی که در طول روز دریافت می کنید بیشتر خواهد شد. بسیاری از کاربران تصور می کنند که خاموش بودن گزینه ی Save To Gallery در تنظیمات تلگرام مانع از ذخیره عکس ها و ویدئوها در حافظه گوشی می شود در حالی که حتی با خاموش بودن این گزینه، تمامی عکس ها و فایل های دریافتی در تلگرام، در حافظه گوشی شما ذخیره شده اند. 

این اطلاعات که به عنوان کش برنامه به حساب می آیند رفته رفته دارای حجم بسیار بالایی خواهند شد به طوری که اگر تا به حال اقدام به حذف آن ها نکرده باشید، می توانید با حجم های زیادی نظیر 500 مگابایت، 1 گیگابایت و ... مواجه شوید. این موضوع، یعنی انباشته شدن صدها و هزاران فایل در کش تلگرام باعث تداخل و پایین آمدن سرعت این اپلیکیشن خواهد شد که یکی از نشانه های آن نیز باز نشدن عکس ها و ویدئوهای تلگرام است. 
کافی است تا اقدام به پاکسازی کش این برنامه کنید تا تلگرام شما همانند روز اول تصاویر و ویدئوها را برای شما بارگذاری کند. ضمن اینکه با انجام این کار به احتمال زیاد در سرعت اجرای برنامه و کار با آن نیز با پیشرفت چشم گیری مواجه خواهید شد . برای این کار 3 روش مختلف را در دسترس دارید که می توانید هر روش را که برایتان آسوده تر بود انجام دهید. لازم به ذکر است که با انجام اینکار هیچ کدام از گفتگوها و پیام های رد و بدل شده حذف نمی شود و تنها فایل های عکس، ویدئو، موسیقی و ... که در مدت استفاده ارسال یا دریافت شده اند از کش گوشی حذف خواهند شد. 

روش اول: در تنظیمات برنامه ی Telegram گزینه ای با نام Cache Setting وجود دارد که با انتخاب آن به صفحه دیگری منتقل خواهید شد. در این صفحه مقدار فایل های کش شده را بر حسب مگابایت مشاهده خواهید کرد و در مقابل این حجم نیز گزینه ای با نام Clear Cache در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

a

در صورتی که به جای مشاهده حجم، با نوشته ی  Calculating (در حال محاسبه ) مواجه شدید باید مدت زمان کوتاهی را منتظر بمانید تا حجم فایل های کش شده محاسبه شود. برای حذف این فایل ها، با لمس این گزینه از شما پرسیده می شود که مایل به حذف کدام بخش از فایل های کش شده هستید. دقت کنید که حتما تمام گزینه های موجود را انتخاب کنید و سپس گزینه قرمز رنگ Clear Cache را لمس کنید. مدت زمان لازم برای حذف کش بستگی به میزان کش ذخیره شده در گوشی و همچنین سخت افزار گوشی شما خواهد داشت. در صورتی که در هنگام Calculating یا حذف فایل های کش با سرعت پایینی مواجه شدید، می توانید از روش های بعدی استفاده کنید. 


روش دوم: در روش اول فایل های کش را به صورت خودکار از طریق تلگرام حذف کردیم اما برای این امر یک روش دستی هم وجود دارد و می توانید به جای این کار، با مراجعه به فولدر دیتای تلگرام در حافظه گوشی، اقدام به حذف دستی پوشه کش کنید.

b

برای این کار کافی است تا به حافظه داخلی گوشی رفته و وارد پوشه ی Android شوید. در این پوشه، فولدر دیگری با نام Data وجود دارد که تمام اپلیکیشن های گوشی فایل های دیتای خود را در این فولدر ذخیره می کنند. برای دست یابی به پوشه دیتای تلگرام دنبال فولدری با نام org.telegram.messenger بگردید و سپس با ورود به آن، پوشه ای که با نام Cache در آن وجود دارد را حذف کنید. حذف این پوشه ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد. 

روش سوم: در روش سوم باید کش برنامه را به طور مستقیم و از طریق پنل مدیریت برنامه ها حذف کنید. برای این امر کافی است به Setting گوشی بروید و با مراجعه به بخش App Manager یا Application Manager (برنامه ها) در لیست برنامه های نصب شده Telegram را پیدا کنید و با لمس آن، به بخش مدیریت برنامه (اطلاعات برنامه ) وارد شوید.

c

حالا چند لحظه منتظر بمانید تا گزینه  Clear Cache (پاک کردن حافظه پنهان ) فعال شود. بعد از روشن شدن این گزینه، آن را لمس کرده و اقدام به حذف کش برنامه کنید. البته تاکید می کنیم که گزینه مورد نظر ما Clear Cache نام دارد بنابراین به این نکته نیز توجه داشته باشید که به اشتباه Clear Data ( پاک کردن داده ) را لمس نکنید. 
برای اطمینان بیشتر می توانید هر سه روش را پشت سر هم انجام دهید. 
در صورتی که با انجام هر سه روش بالا، همچنان مشکل عدم بارگذاری عکس ها و ویدئوها را داشتید، پوشه ی Telegram را نیز از حافظه داخلی حذف کنید. در برخی گوشی ها این پوشه در مموری کارت ساخته می شود که پیشنهاد می کنیم برای از قلم نیفتادن این پوشه، هر دو حافظه را بررسی کنید.

 

دلیل دوم:کمبود حافظه

  d  

دلیل دومی که ممکن است باعث بروز این مشکل شود، کمبود فضا در حافظه داخلی گوشی است. همانطور که ذکر شد تلگرام تمام عکس ها و فایل هایی که دریافت می کنید را در فولدر کش ذخیره می کند و از همین رو پر شدن حافظه گوشی امری بسیار محتمل است. در صورتی که فضای داخلی پر شود هیچ فایلی قابلیت دانلود شدن در حافظه را ندارد و از همین رو، هیچ کدام از فایل های دریافتی باز نخواهند شد. با مراجعه به بخش Setting> Storage می توانید از وضعیت حافظه داخلی گوشی مطلع شوید و در صورت پر بودن فضای گوشی، اقدام به حذف فایل های غیر ضروری از حافظه داخلی کنید. حذف فایل کش تلگرام نیز نقش بسزایی در خالی شدن حافظه داخلی خواهد داشت.

دلیل سوم:اختلال آی پی

دلیل سومی که می تواند باعث شود بارگذاری فایل ها در تلگرام با مشکل مواجه شود، اختلال آی پی است که البته احتمال آن بسیار پایین بوده و در صورت وقوع نیز دائمی نخواهد بود. با این حال در صورتی که با این مشکل مواجه شدید می توانید با استفاده از اپلیکیشن های تغییر آی پی، از این موضوع که آیا این مشکل به ارتباط اینترنتی شما وابسته است یا خیر اطمینان خاطر پیدا کنید. 
توجه:این مشکل مختص به کاربران ایرانی نبوده و از نقاط مختلفی در دنیا این مشکل به تلگرام گزارش شده است بنابراین ارتباطی بین این موضوع و مرکزی که از آن اینترنت  تهیه کرده اید وجود ندارد. با انجام مراحل بالا، می توانید این مشکل را به طور کامل رفع کنید.

 

21 آبان 1396   |   1706 بازدید