گلستانه ارقام پارسیان|های‌تک

طراحی سایت با قالب آماده یکی از پرطرفدارترین روش های طراحی سایت می باشد. زیرا در زمان کوتاه و با هزینه ای بسیار پایین می توان سایت خود را راه اندازی نمود. یکی دیگر از دلایل رواج...

دانستنی های طراحی سایت با قالب آماده

website

طراحی سایت با قالب آماده یکی از پرطرفدارترین روش های طراحی سایت می باشد. زیرا در زمان کوتاه و با هزینه ای بسیار پایین می توان سایت خود را راه اندازی نمود. یکی دیگر از دلایل رواج آن این است که نیازی به سواد برنامه نویسی ندارد و با کمی توانایی می توانید سایت خود را راه اندازی نمایید.

 

ابتدا مشخص کنیم قالب آماده چیست:

قالب آماده

صفحه یا مجموعه ای از صفحات از پیش طراحی شده می باشند که می توان هر گونه فایل، عکس و متنی را در آن بارگذاری نمود.این صفحات توسط شرکت های توسعه دهنده براساس استانداردهای جهانی طراحی شده است.در واقع هدف از ایجاد این قالب ها ، امکان ساخت وب سایت برای تمام افرادی است که زبان برنامه نویسی نمی دانند و دارای کسب و کاری بوده و برای تبلیغات یا معرفی کسب و کار خود نیاز به وب سایت هایی با قیمت مناسب دارند.

 

قالب های آماده به دو صورت در بازار وجود دارند:

1-قالب های رایگان: این نوع قالب ها تفاوت چندانی با قالب های پولی نداشته و بیشتر برای تبلیغات مورداستفاده قرار می گیرند.

2- قالب های پولی: این قالب ها بیشتر برای طراحی سایت توصیه می شود و نسبت به قالب های رایگان قابلیت های بیشتری دارد.

باوجود مزایایی که قالب های آماده دارند از قبیل : کاهش هزینه ، کاهش زمان طراحی، آسان بودن کار با آن ، استاندارد بودن و ... معایب بسیاری دارند که باعث شده است این نوع قالب های آماده را به کسب و کارهای بزرگ و کسانی که وجهه خوبی در بازار دارند توصیه نشده و در مقابل سایت های اختصاصی به آنها سفارش می شود.

 

حال به معایب قالب های آماده سایت پرداخته تا شاید بر روی تقاضا برای سایت های اختصاصی تاثیری بیشتری گذاشته و آگاهی افراد جامعه بیشتر شود.

 

1- پشتیبانی

یکی از مهمترین موارد در طراحی سایت پشتیبانی آن می باشد که در واقع همان خدمات پس از فروش برای هر محصولی می باشد. در طراحی سایت با قالب های آماده ، چون قالب ها از پیش تولید شده و شرکت های طراح سایت دسترسی به کدهای آن را ندارند بنابراین در بسیاری از موارد پشتیبانی صحیحی ارائه نداده و صاحبان کسب و کار مجبور به تغییر سایت خود شده اند. در طراحی سایت اختصاصی ، شرکت های طراح مسئولیت تمام خطاهای احتمالی را پذیرفته و در مواقع لزوم آن را برطرف کرده و همیشه پاسخگوی مدیران سایت می باشند.نکته قابل توجه این است که اغلب طراحانی که از قالب آماده استفاده می کنند،شخص بوده و شرکت نیستند و بعد از مدتی از دسترس صاحبان سایت خارج شده و آنها را با مشکل پشتیبانی مواجه می کنند.شرکت های دیگر هم مسئولیت پشتیبانی این سایت ها را نپذیرفته و در نتیجه آنها مجبور می شوند مجددا هزینه کرده و سایتی جدید طراحی نمایند.

 

2- مطابق سلیقه نبودن

در طراحی قالب آماده به دلیل از پیش نوشته شدن کدها ، صاحبان کسب و کار مجبورند از بین قالب های موجود یکی را انتخاب کنند و در نهایت می توانند کمی بر روی ظاهر آن کار کنند اما نمی توانند آنگونه که مدنظر آنهاست سایت را طراحی نمایند. اما در طراحی اختصاصی ،طراح تمام اجزای سایت و رنگهای آن را مطابق نظر و سلیقه ی مشتری طراحی می کند و در پایان سایتی اختصاصی و مطابق میل مشتری به آنها ارائه می دهد و حتی اگر بعد از اتمام کار نیز تغییراتی بخواهد طراح آنها را در سایت اعمال می کند در صورتیکه این امکان در طراحی با قالب آماده ممکن نیست و هر گونه قولی که برخی شرکت ها می دهند فقط وعده های پوچ می باشد .

 

3- تکراری بودن

سایت هایی با قالب آماده از نظر ظاهری تقریبا تکراری و شبیه هم می باشند که ممکن است در رنگ و برخی ماژول ها متفاوت باشند و در باقی موارد مشابه می باشند و اگر کسی از سایت و طراحی سایت بداند در نگاه اول متوجه می شود که سایت دارای قالب آماده می باشد که این یک نکته منفی برای کسب و کارهای بزرگ می باشد و می تواند به آن برند لطمه ی بزرگی وارد نماید.

 

4- عدم تطابق با ورژن های موبایل و تبلت

امروزه رقابت سنگینی بین تولیدکنندگان موبایل و تبلت وجود دارد و هر شرکت تولید کننده هر ساله چند ورژن جدید از محصولات خود را وارد بازار می کند که این سرعت تولید با سرعت تولید قالب های سایت برابر نبوده و در نتیجه ممکن است قالب های استفاده شده برای سایت با نسخه های جدید گوشی های موبایل و تبلت ها مطابقت نداشته و صاحبان سایت را بعد از مدت کوتاهی استفاده از سایت با مشکل مواجه کند.اما در سایت های اختصاصی در صورت مغایرت با نسخه های جدید موبایل، برنامه نویسان با کمی تغییرات در کدهای سایت این مغایرت را برطرف می کنند.

 

5- عدم امنیت

بعضا مشاهده شده است که بسیاری از شرکت های جاسوسی یا متخلف قالب هایی با هدف جاسوسی و یا تخریب اطلاعات تولید کرده و به بازار عرضه می کنند و استفاده کنندگان از این قالب ها بدون اطلاع از ویروس یا هر برنامه مخرب دیگری ، بعد از مدتی متوجه این مشکل شده که دیگر کاری از دست کسی برنیامده و هیچ کسی هم در نهایت پاسخگو نخواهد بود.بنابراین توجه به این نکات امنیتی در طراحی سایت بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

6- عدم ارتقاء

هر چیزی بعد از مدتی استفاده از آن نیاز به ارتقاء یا رفرش شدن دارد. سایت نیز از این امر مستثنا نبوده و بعد از چند سال استفاده و تغییر سلایق مشتریان آن کسب و کار و همچنین تغییر الگوریتم های موتورهای جستجو و موارد دیگر لازم است سایت را چه از نظر ظاهری و چه از نظر برنامه نویسی ارتقا داد که این امر در سایت هایی با قالب آماده امکانپذیر نبوده و تنها در سایت های اختصاصی می توانید هر زمان که نیاز دیدید سایت خود را ارتقا دهید.

  templat

15 بهمن 1397   |   269 بازدید