گلستانه ارقام پارسیان|های‌تک

تعریف CMS نرم‌افزار مدیریت محتوا یا Content Management Systemبرنامه‌ای است که بطور کامل از ایجاد، مدیریت و بروزرسانی یک وب‌سایت پشتیبانی می‌کند و تمام ابزارهای...

CMS یا سیستم مدیریت محتوا

header
تعریف CMS

نرم‌افزار مدیریت محتوا یا Content Management System برنامه‌ای است که بطور کامل از ایجاد، مدیریت و بروزرسانی یک وب‌سایت پشتیبانی می‌کند و تمام ابزارهای مورد نیاز برای مدیریت یک سایت را دارا می‌باشد. CMS چرخه زندگی یک صفحه وب را از ایجاد و بروزرسانی تا انقراض آن در بر می‌گیرد. در یک جمله سیستم مدیریت محتوا که بصورت اختصار به آن سی ام اس"CMS" می گویند، سیستمی است برای انتشار و مدیریت ساده محتوا بر روی وب سایت .

در سیستم مدیریت محتوا، یک محیط بسیار ساده و کاربردی مشابه ابزارهای نرم افزار Word طراحی شده است که بدون نیاز به داشتن دانش فنی و یا اطلاعات تخصصی و یا حتی آشنایی با دستورات HTML کافیست عبارات مورد نظر خود را از قبیل متن، عکس، فیلم، صوت و غیره وارد نمایید .

ضمناً سیستم مدیریت محتوا به شما این امکان را می دهد تا به مدیریت ساختار صفحات وب سایت بپردازید. بطور مثال : چه صفحاتی نمایش داده شوند، کدام صفحات به هم لینک داده شوند و موارد بیشمار دیگر.

امروزه اکثر سی ام اس"CMS"ها از محیط طراحی مبتنی بر وب پشتیبانی می کنند و امکان مدیریت محتوا و مطالب سایت را از راه دور و بر روی هاست و سرور را فراهم می آورند.

یکی از ویژگی هایی که باعث محبوبیت سی ام اس"CMS"ها شده است، محیط نوشتاری و مکانیسم ساده جهت وارد نمودن محتوای سایت و نگهداری ساده وب سایت می باشد.

 

مزایای سیستم مدیریت محتوا  "CMS"

سیستم مدیریت محتوا (CMS) تحولی شگرف در زمینه طراحی و مدیریت سایت های اینترنتی به شمار می آید. امروزه توقع بازدید کنندگان سایت ها بسیار بالا رفته است و دیگر مرور سایت هایی با صفحات ثابت و راکد هیجانی در کاربران به وجود نمی آورد. سطح توقع کاربران امروزی سرعت در تغییر و به روزرسانی اطلاعات است و ارائه مطالب و اطلاعات جدید در هر بار رجوع کاربران به سایت می تواند آن ها را پای بند سایت کند.

  CMS

مزایای سی ام اس اختصاصی

1-     طراحی امکانات جدیدی که در سایر سی ام اس ها وجود ندارد : همانطور که گفته شد در اکثر سی ام اس های آماده شما مجبورید امکانات سایت خود را از بین ماژول ها و امکانات از پیش تعریف شده انتخاب نمایید اما در سایت ساز های اختصاصی میتوانید یک امکان را از صفر و دقیقا همانطور که می خواهید کدنویسی کنید.

2-     استفاده بهینه از منابع سرور و هاست : یکی از مشکلات سی ام اس های آماده مانند وردپرس ، استفاده زیاد از منابع سرور ، RAM و CPU سرور می باشد ، این اتفاق به خصوص در زمانی رخ می دهد که تعداد پست ها و تگ های سایت شما زیاد باشد و یا اینکه تعداد بازدید سایت شما افزایش پیدا کرده باشد.
این مشکل در سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی کاملا برطرف می شود.

3-     امنیت فوق العاده : به دلیل اختصاصی نویسی و عدم استفاده از ماژول ها سی ام اس های آماده و متن باز ، سیستم های مدیریت محتوا یا سی ام اس های اختصاصی از امنیت فوق العاده بالایی برخوردار هستند.

4-     توسعه درآینده:  نیازهای شما با گذشت زمان تغییر می کنند. تکنولوژی ها نیز هر هروز جدیدتر و پیشرفته تر می شوند. در حالت برنامه نویسی اختصاصی هیچگاه نگران توسعه در آینده نخواهید بود.

5-     آموزش: نگران به روزرسانی سایت خود نباشید. کارشناسان سایت ، مدیران سایت را در ابتدا ، هر تعداد ساعت که نیاز باشد آموزش داده و یا هرجایی که به مشکل برخورد کردند ، حلال مشکلات شما خواهند بود.

6-     صرفه‌جویی در زمان برای ایجاد و بروزرسانی صفحات وب

7-     انعطاف‌پذیری بیشتر

8-     کاهش ورود اطلاعات تکراری

بطور کلی سی ام اس"CMS" باعث افزایش سطح رضایتمندی مشتریان، فروش بیشتر محصولات و برقراری ارتباط بیشتر با کاربران می گردد.

 

ملزومات سی ام اس

محیط مدیریت یکپارچه
سیستم مدیریت محتوا باید محیط قدرتمند و یکپارچه ای را برای مؤلفین آثار فراهم آورد. بدین ترتیب مؤلفین می توانند از امکانات گسترده جهت ایجاد محتوا در CMS استفاده نمایند.

 

جداسازی محتوا و محیط نمایش آن
ایجاد فرمت های مختلف نشر بدون جداسازی محتوا و محیط نمایش آن امکان پذیر نمی باشد. بنابراین باید به گونه ای بوده که قالب نوشته ها در هنگام انتشار بر روی محتوا پیاده سازی گردد.

 

تک منبع کردن (استفاده مجدد از محتوا)
یک صفحه و یا حتی یک پاراگراف ممکن است بارها در متون مختلف استفاده شده و یا به گروه های مختلف کاربری نمایش داده شود.این یکی از ملزومات نمایش محتوا در فضاهای مختلف نظیر اینترانت و اینترنت از یک منبع واحد می باشد.

 

ایجاد Metadata
قرار دادن Metadata (ایجاد کننده، موضوع، کلمات کلیدی و …) به هنگام مدیریت یک منبع اطلاعات بزرگ امری حیاتی است.

 

لینک سازی قدرتمند
مدیران لینک ها (پیوند های) متعددی را بین صفحات مختلف ایجاد می نمایند که این پیوند ها باید در برابر بازسازی و گسترش ساختار سیستم پایدار باشد.

 

مدیریت غیر فنی
مدیران برای ایجاد محتوا، نیازی به دانستن HTML یا اطلاعات فنی ندارند.

 

استفاده آسان – راندمان بالا
یک CMS موفق، سیستمی است که ایجاد، سازماندهی و مدیریت محتوا در آن آسان باشد.

 

چه سایت هایی نیاز به سیستم مدیریت محتوا (CMS) دارند

قاعدتا هر وب سایتی که بیشتر از چند صفحه داشته باشد باید با سیستم مدیریت محتوا سازماندهی شود . همان طور که مشاهده می شود امروزه اکثر وب سایت ها به صورت داینامیک یا پویا نوشته می شوند. تقریبا در حال حاضر سایتی وجود ندارد که فقط ۴ ، ۵ تا صفحه داشته باشد . برای هر کاری یک سیستم مدیریت محتوا وجود داشته که می توانید این سیستم را فقط در چند دقیقه نصب و تنظیم نمایید و بعد از آن استفاده کنید . بنابراین دیگر راه اندازی سایت بدون سیستم مدیریت محتوا امکان پذیر نبوده و همه سایت ها به یک سیستم مدیریت محتوا نیاز دارند .

 

تصور عام در مورد سی ام اس"CMS" 

شایع ترین تفکر اشتباه عموم در مورد سی ام اس"CMS" ها این است که تصور می کنند استفاده از سیستم مدیریت محتوا بزرگترین عامل موفقیت وب سایت ها می باشد. در حالی که واقعیت این است که سی ام اس"CMS" ها جهت راحت تر کردن مدیریت و انتشار محتوا بکار می رود. موفقیت یک وب سایت به کیفیت مطالب، سرویس ها، خدمات، تبلیغات، بازاریابی، استراتژی و فاکتورهای بسیار دیگری بستگی دارد. بنابراین توصیه می شود که زمان کافی جهت مشخص نمودن نیازهای سازمان، شرکت و یا وب سایت شخصی خود گذاشته و سپس براساس نیازهای خود، محصولات و نحوه عرضه آنها را بدقت ارزیابی نمایید. بهتر است در این مسیر از نظرات کارشناسان و افراد متخصص در این زمینه بهره  گرفته از تجربیات آنها استفاده نمایید.

cms-pic

30 مهر 1397   |   81 بازدید