گلستانه ارقام پارسیان|های‌تک

Anchor در زبان فارسی به معنای لنگر می باشد، در واقع این لنگر هر دو طرف یک لینک (مبدا و مقصدی که مارا بدان متصل می کند) را نسبت به یکدیگر ثابت می کند، همانند یک کشتی که توسط لنگر...

انکر تکست (لینک) و تاثیر آن بر سئو سایت

anchertext

Anchor در زبان فارسی به معنای لنگر می باشد، در واقع این لنگر هر دو طرف یک لینک (مبدا و مقصدی که مارا بدان متصل می کند) را نسبت به یکدیگر ثابت می کند، همانند یک کشتی که توسط لنگر به ساحل دریا متصل شده و ثابت می شود.

کلمات و کاراکترهای موجود در یک متن که به سایت یا متنی دیگر لینک می شوند را انکر تکست می گویند .انکر تکست در واقع همان قسمتی از یک لینک است که کاربر آن را مشاهده می کند و قادر است بر روی آن کلیک کند.

انکر تکست ها یکی از بهترین تکنیک های بهینه سازی است و تاثیر بسیاری در سئو دارد و برای بازاریابی محتوا از آن استفاده می شود، اگر به صورت درست و به جا از این روش استفاده شود سایت در رتبه بهتری قرار می گیرد.

عباراتی که ما را از مکان فعلی وب سایتی که در آن حضور داریم به جایی دیگر یا اسنادی دیگر در فضای وب متصل می کنند، به عنوان انکرتکست شناخته می شوند. به طور ساده یک عبارت قابل کلیک در یک متن می باشد. این عبارت در مرورگرها به طور پیش فرض آبی رنگ می باشد. برای مثال، در این جمله " های تک  یک شرکت طراحی سایت می باشد"، کلمه "های تک" یک انکرتکست است.

انکر تکست ها همان کلمات کلیدی هستند که دارای لینک می باشند و در متن استفاده می شوند . به همین خاطر برای موتورهای جستجو از اهمیت بالایی برخوردار است و یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل است.

باید دقت داشته باشید که نباید در یک صفحه بیشتر از ۲ بار از یک انکر تکست یکسان به یک آدرس استفاده کرد و انجام دادن این کار یک کار بیهوده است ، بهتر است شما از چند کلمه مختلف هم معنی استفاده کنید . با انتخاب انکر تکست مناسب نه تنها می توانید تعداد بازدید کنندگان سایت خود را بالا ببرید بلکه به ربات های موتور های جستجو هم کمک می‌کنید تا محتوای سایت شما را بهتر درک کنند.

اما باید دانست که انکرتکست ها انواع متفاوتی دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

1- انکرتکست عمومی یا Generic Anchors

قطعا تا کنون عباراتی از قبیل " کلیک کنید" ، " اینجا را کلیک نمایید " و یا "اطلاعات بیشتر " را در سایت های مختلف مشاهده نموده اید که این عبارات همان انکر تکست های عمومی می باشند. این لینک ها در گذشته بسیار رایج بوده ولی اخیرا با تغییر قوانین الگوریتم گوگل ، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و گاها باعث آسیب رساندن به سئوی سایت گردد.

  Anchor

2- انکرتکست نام تجاری یا Branded Anchors

لینک هایی که از نام تجاری در متنِ خود استفاده کند، انکر تکست نام تجاری یا برند نامیده می شود.

 

3- انکر تکست عریان یا Naked Link Anchors

این نوع انکر تکست که با عنوان URL Anchor Text نیز شناخته می شود، کلمه کلیدی خاصی در متنش ندارد و تنها از URL سایت به عنوان متن لینک استفاده می کند. مانند لینک http:// gaparsian.com  و غیره .

 

4- انکر تکست کلمه کلیدی + نام تجاری یا Brand + keyword Anchors

استفاده از کلمه کلیدی و نام تجاری در متن لینک یکی دیگر از روش های خوب برای ساخت لینک های خوب است. این نوع انکر تکست معمولاً شامل نام برند شما به همراه کلمه کلیدی هدف تان است.

برای مثال عبارت " طراحی سایت های تک " ، انکر تکست بسیار خوبی است که شامل نام برند های تک و کلمه کلیدی مرتبط با سایت است.

 

5- انکر تکست تصویر یا Image Anchors

برای آنکه روند لینک دهی شما از نظر گوگل طبیعی باشد، بهتر است هر از گاهی در تصاویر سایت تان، لینک قرار دهید. در چنین شرایطی، Alt Tag تصویر به عنوان انکر تکست شناسایی می شود.

  anchr-text

6- انکر تکست Exact Match

می توان گفت Exact Match مهم ترین انکر تکست موجود است. در Exact Match، شما فقط از کلمه کلیدی هدفتان در متن لینک استفاده می کنید. درست است که متن لینک Exact Match تاثیر زیادی بر ارتقا رتبه سایت شما دارد، اما استفاده بیش از حد از این نوع لینک می تواند باعث جریمه شدن سایت تان شود. و در بدترین شرایط سایت از لیست جستجوی گوگل حذف شوید.

 

تاثیر Anchor Text در بهینه سازی سایت

همانطور که در ابتدای بحث اشاره شد انکر تکست ها در بهینه سازی سایت تاثیر بسزایی دارند یعنی رتبه صفحات سایت شما در گوگل بر اساس میزان لینک های ورودی و متن کلماتی که به آن صفحات لینک شده اند رتبه بندی می شوند و متن این کلمات تاثیر مناسبی در رتبه بندی صفحات مختلف داد.

موتورهای جستجو به دو طریق می توانند موضوع یک صفحه از سایت شما را تشخیص دهند:

  • استفاده از عنوان و تیتر مناسب
  • استفاده از انکرتکست ها برای اشاره به این صفحه

سعی کنید عناوین و تیترهای خود را طوری انتخاب کنید که موتورهای جستجو تشخیص دهند شما درباره چه موضوعی صحبت می کنید. سپس بعد با استفاده از انواع انکرتکست ها به صفحه مورد نظر لینک بدهیم.

 

میزان استفاده از انکرتکست یا لینک در متن

استفاده بیش از حد وغیره طبیعی از Anchor Text سبب می شود سایت شما Penalize شود و با کلماتی که بعنوان Anchor Text انتخاب کرده اید در گوگل دیده نشوید. در بسیاری از مواقع دریافت لینک های زیاد بر اساس یک کلمه کلیدی در یک صفحه، باعث حذف شدن سایت ازلیست جستجوی گوگل می شود و در برخی مواقع دیگر افت رتبه پیدا خواهند کرد. به همین جهت نحوه استفاده از متن لینک ها و همچنین استفاده طبیعی از آنها اهمیت بالایی دارد.

anker

5 آذر 1397   |   145 بازدید